Klapy dymowe

26 marca 2015

swietliki klapy dymoweCoraz więcej osób decyduje się na instalację systemów oddymiających i klapy dymowej. Dlaczego jest to aż tak ważne?

Instalacja klapy dymowej ma kluczowe znaczenie w wypadku pożaru w budynku. Jej działanie zwiększa bezpieczeństwo jego mieszkańców oraz strażaków uczestniczących w akcji gaszenia ognia. Każdy pożar jest bardzo niebezpieczny, jednak do szczególnie groźnej sytuacji dochodzi, kiedy temperatura podnosi się do tego stopnia, że zapaleniu ulegają cząsteczki zgromadzone w dymie. Dochodzi wówczas do tak zwanego rozgorzenia, czyli gwałtownego rozprzestrzenienia się pożaru.

Klapy dymowe uchylą się automatycznie pod wpływem działania czujników dymu lub czujnika temperatur, tym samym odprowadzając nagromadzony dym i przyczyniając się do obniżenia temperatury w miejscu wybuchu pożaru. Jest skonstruowana w taki sposób, by dolna część pomieszczenia była wolna od dymu i ułatwiała strażakom akcję ratowniczą. Z całą stanowczością można powiedzieć, że klapa dymowa zmniejsza straty podczas pożaru, choć to oczywiście jest ściśle uzależnione od przebiegu zjawiska. Z całą pewnością jednak pożar w budynku, w którym nie zainstalowano klap dymowych, ma znacznie gwałtowniejszy przebieg i jest trudny w opanowaniu.